Kinesis – Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii w Radzyminie

Fizjoterapia stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna

Dziedziną fizjoterapii zajmującą się leczeniem schorzeń w okolicy czaszkowo – żuchwowej i czaszkowo – twarzowej jest tak zwana rehabilitacja stomatologiczna

Ta prężnie rozwijająca się gałąź fizjoterapii daje terapeutom nowe możliwości pracy z pacjentami odczuwającymi dolegliwości w obszarze twarzy i głowy. Terapia ma na celu rozluźnienie mięśni układu stomatognatycznego, czyli mięśni obejmujących szyję, twarz, szczęki, żuchwę, policzki i głowę. Fizjoterapeuta bada zakres ruchomości oraz symetrię ruchu żuchwy, napięcie mięśni zlokalizowanych na twarzy jak również od wewnątrz jamy ustnej.

Poprzez zastosowanie różnorakich technik mięśniowo – powięziowych czy drenażowych uzyskujemy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne a także przeciwobrzękowe. Do technik wykorzystywanych przez terapeutów w rehabilitacji stomatologicznej należy na przykład manualna repozycja dysku stawowego w celu odblokowania stawu skroniowo – żuchwowego czy rozciąganie torebki stawowej. Fizjoterapeuta mobilizuje tkanki miękkie, stosuje uciski i masaże, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie poprawnego zakresu ruchu stawu i ulepszenie kontroli nerwowo – mięśniowej.

Istnieje wiele wskazań do rehabilitacji stomatologicznej. Należą do nich:

Rehabilitacja stomatologiczna