Kinesis – Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii w Radzyminie

aktualności

Przy jakich dolegliwościach warto zdecydować się na kinesiotaping?

Plastrowanie dynamiczne nazywane również kinesiotapingiem to technika opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jej istota polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała elastycznymi plastrami, co wywołuje korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Problemy mięśniowe i stawowe

Początkowo kinesiotaping stosowany był głównie przez sportowców. Obecnie po tę metodę terapeutyczną sięgają również fizjoterapeuci opiekujący się pacjentami cierpiącymi na różne dysfunkcje. Bawełniane plastry pokryte klejem akrylowym wykorzystywane są m.in. w celu zmniejszania napięcia mięśniowego i łagodzenia dolegliwości bólowych. Odpowiednio zaaplikowany plaster pobudza receptory znajdujące się na skórze, które wysyłają impulsy do układu nerwowego inicjującego procesy naprawcze organizmu. W zakresie fizjoterapii sportowej, metoda ta jest wykorzystywana w celu szybszego leczenia kontuzji i urazów sportowców. Przyspiesza m.in. leczenie rozstępu mięśnia prostego brzucha. Kinesiotaping sprawdza się również u pacjentów, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi ścięgien i powięzi lub reumatyzmem.

Stymulacja układu limfatycznego

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się tzw. taping limfatyczny. To metoda stosowana w fizjoterapii, której podstawowym zadaniem jest zmniejszanie występujących obrzęków limfatycznych. Plaster naklejony w pobliżu węzła chłonnego zwiększa napięcie skóry, tworząc niewielką przestrzeń między nią a powięzią, co ułatwia przepływ limfy i przyspiesza proces zmniejszania się opuchlizny. Taping stosuje się także w celu przyspieszania wchłaniania się rozległych krwiaków i siniaków, będących skutkiem urazów bądź wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Plaster naklejony na skręcony lub zwichnięty staw skokowy zmniejsza obrzęk i skraca proces rekonwalescencji.

Podsumowanie

Kinsesiotaping to bezpieczna i skuteczna technika o szerokim zastosowaniu. Jej istota polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności ludzkiego organizmu do samoleczenia. W Centrum Rehabilitacji Kinesis możesz skorzystać z kinesiotapingu zarówno jednorazowo, jak i w serii zabiegów. Jesteśmy w stanie zaproponować tę technikę również kobietom w ciąży, jednak wymaga to pozwolenia od lekarza prowadzącego.