Kinesis – Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii w Radzyminie

aktualności

Terapia powięziowa – charakterystyka, korzyści i przeciwwskazania

Terapia powięziowa to innowacyjna metoda fizjoterapeutyczna, która jest coraz częściej wykorzystywana w pracy z pacjentami, którzy zgłaszają dolegliwości bólowe. Stanowi doskonałą formę leczenia bólu mięśni oraz stawów i daje zadowalające efekty w krótkim czasie.

Charakterystyka terapii powięziowej – najważniejsze informacje

Głównym celem terapii powięziowej jest zwalczanie lub minimalizowanie bólu niezależnie od jego pochodzenia, co ma wpłynąć na poprawę funkcjonowania aparatu ruchu pacjenta. To jedna z form fizjoterapii indywidualnej, a jej kluczowym założeniem jest holistyczne podejście do problemu, polegające na założeniu, iż ciało należy traktować jako całość.
Terapia powięziowa, inaczej nazywana masażem powięziowym, w pierwszej kolejności polega na zlokalizowaniu i zdiagnozowaniu źródła problemu. Następnie zostaje opracowany spersonalizowany sposób walki z bólem poprzez zmianę codziennych nawyków ruchowych. Wdrażane są również indywidualnie dobrane ćwiczenia.

Jakie korzyści niesie poddanie się terapii powięziowej?

Metoda rehabilitacji, jaką jest terapia powięziowa, to efektywny sposób walki z bólem, który poprzez stymulowanie powięzi pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Terapia ta daje efekt luzowania i swojego rodzaju rozrywania nienaturalnie połączonych ze sobą mięśni oraz powięzi, co wpływa na złagodzenie przewlekłego bólu lub jego całkowitą eliminację.
Dodatkowe korzyści płynące z poddania się terapii powięziowej to zwiększenie mobilności stawów oraz poprawa elastyczności w najważniejszych obszarach aparatu ruchu. Pacjent poddany tej formie fizjoterapii indywidualnej zauważa również wzrost ogólnie pojętej sprawności fizycznej, co powiązane jest z lepszym nawodnieniem, odżywieniem i ukrwieniem tkanek.

Przeciwwskazania do wykonania terapii powięziowej – co warto wiedzieć?

Wiele form rehabilitacji oddziałuje na głębokie partie mięśni. Dotyczy to również terapii powięziowej, dlatego przed przystąpieniem do pracy fizjoterapeuta jest zobligowany do przeprowadzenia wnikliwego wywiadu medycznego. Pozwala to na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do pracy z pacjentem. Należą do nich m.in.:
• aktywne choroby nowotworowe,
• choroby naskórka,
• przerwanie ciągłości skóry,
• ciąża i czas laktacji,
• stan zapalny organizmu.
Terapia powięziowa jest nowoczesnym, a zarazem efektywnym sposobem wali z bólem. Skorzystanie z niej przynosi wiele korzyści dla organizmu i daje szansę na poprawę kondycji całego aparatu ruchu pacjenta.