web designer - mainet.pl

Copyrights © 2023 centrum rehabilitacji kinesis - all rights reserved

Telefon & Email

  Pn - Pt : 8:00 - 20:00  

Godziny otwarcia:

  Sb : 8:00 - 13:00  

Znajdziesz nas w:

Obserwuj nas na:

skontaktuj się z nami

Imię
Nazwisko
Numer telefonu
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
polityka prywatnoci
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Regulaminem oraz Polityką Prywatności
dla celów świadczonych usług przez Centrum Rehabilitacji Kinesis
wyślij wiadomość
wyślij wiadomość
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN, ang. CTS, carpal tunnel syndrome) to najczęściej występująca neuropatia uciskowa. Brzmi przerażająco, więc zaraz wyjaśnimy te pojęcia.

 

Jakie są objawy?

Istotą choroby jest wzrost ciśnienia działającego na nerw pośrodkowy. Jest to jeden z głównych nerwów „sterujących” kciukiem oraz palcem wskazującym i środkowym.

Bez leczenia ZCN może mieć negatywny wpływ na jakość życia danej osoby.

W końcu nerw pośrodkowy może ulec poważnemu uszkodzeniu. W konsekwencji może dojść do trwałego drętwienia palców i trwałego osłabienia mięśni unerwionych przez nerw pośrodkowy.

Objawy ZCN rozwijają się stopniowo w miarę upływu czasu. Początkowo mogą pojawić się w nocy lub po przebudzeniu rano. Pacjenci mogą odczuwać potrzebę „potrząśnięcia” rękami po przebudzeniu. Dyskomfort może budzić je wielokrotnie

w ciągu nocy.

Zespół cieśni nadgarstka.

25 stycznia 2023

Trzy główne objawy zespołu cieśni nadgarstka to:     ► ból     ► drętwienie     ► mrowienie

 

Objawy te występują głównie w kciuku i dwóch palcach obok niego, ale mogą rozciągać się na resztę dłoni i przedramię. W miarę postępu choroby objawy mogą utrzymywać się w godzinach czuwania. Pacjent może stracić siłę chwytu i mieć trudności z uformowaniem pięści lub chwytaniem małych przedmiotów. Otwarcie butelki z napojem, zapięcie guzików lub pisanie na klawiaturze może stać się wyzwaniem. Nieleczone mięśnie u podstawy kciuka mogą zaniknąć, a osoba może nie być już w stanie odróżnić ciepła od zimna za pomocą kciuka i palca.

 

Znajdźmy przyczynę!

Kanał nadgarstka może się zwężać. Dlaczego? Ponieważ ścięgna stają się podrażnione i rozwija się w nich stan zapalny lub inny obrzęk wywiera nacisk na nerw pośrodkowy.

Czy coś z poniższej listy dotyczy Ciebie?

 

 • powtarzalne ruchy, np. przed komputerem

 • wielokrotne używanie wibrujących narzędzi ręcznych

 • ciąża, np. z powodu obrzęku lub zatrzymania płynów

 • zapalne, zwyrodnieniowe i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy

 • cukrzyca

 • uraz fizyczny, np. zwichnięcie lub złamanie nadgarstka

 • uszkodzenia w nadgarstku

 • torbiel lub guz w kanale nadgarstka

 • nadczynność przysadki mózgowej

 • wszelkiego rodzaju obrzęki lub stany zapalne wokół ścięgien

 

Nie każdy informatyk zachoruje!

Częstotliwość występowania tego zaburzenia określa się między 0,1–9,2%. Najwięcej zachorowań odnotowuje się między 50 a 60 rokiem życia pacjentów. Najbardziej narażone na tę chorobę są kobiety (nawet 10 razy bardziej), jednak obserwuje się bardzo liczne występowanie ZCN u mężczyzn w związku z pracą. Występowanie zespołu przeważnie dotyczy ręki dominującej, co jest warunkiem rozpoznania choroby zawodowej. Czasem występuje obustronnie (około 10%).

Wiadomo, że na rozwój ZCN wpływają zarówno czynniki zawodowe, jak i ogólnoustrojowe. Praca fizyczna z użyciem narzędzi wibrujących, takich jak wiertarki i młoty pneumatyczne, wykonywana głównie przez mężczyzn, siedmiokrotnie zwiększa narażenie na ZCN. Obecnie często związany jest z korzystaniem z komputera i wynika

z powtarzających się ruchów nadgarstka.

Z pewnością bardziej narażone są również osoby otyłe. Co ciekawe, ZCN może rozwinąć się w czasie ciąży, a następnie zniknąć po porodzie.

 

Boli! Szukam pomocy!

Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i spowolnienie postępu ZCN poprzez zmniejszenie nacisku na nerw pośrodkowy.

Osoby z łagodnymi objawami mogą stwierdzić, że ich stan poprawia się bez leczenia w ciągu kilku miesięcy, zwłaszcza jeśli są w stanie zredukować powtarzające się ruchy, które mogły spowodować ZCN.

Możesz spróbować pomóc sobie sam/a. Odpoczynek dłoni i nadgarstka oraz stosowanie zimnych okładów z pewnością przyniosą tymczasową ulgę. Jeśli to nie pomaga warto spróbować udać się na wizytę do lekarza lub fizjoterapeuty. Nauka ćwiczeń rozluźniających oraz odpowiedni masaż mogą istotnie ułatwić codzienne funkcjonowanie. W razie silnego bólu lekarz może zlecić zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub kortykosteroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

W ciężkich przypadkach, gdy inne metody leczenia nie były skuteczne, a objawy utrzymywały się przez co najmniej 6 miesięcy, właściwa może być operacja.

Operacja cieśni nadgarstka jest  jedną z najczęstszych procedur przeprowadzanych przez chirurgów. Osoba może odczuć ulgę zaraz po operacji, ale pełne wyzdrowienie może zająć kilka miesięcy. Powrót siły chwytu może zająć kilka miesięcy.

Obecnie najskuteczniejszą formą leczenia i jednocześnie alternatywą dla operacji jest zabieg hydrodekompresji nadgarstka. Nieinwazyjny zabieg polegający na wprowadzeniu płynu wokół przestrzeni chorego nerwu, w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą USG, dzięki czemu zabieg jest przeprowadzony precyzyjnie.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

CTS jest powszechnym schorzeniem, którego objawy mogą pojawiać się powoli. Jeśli dana osoba nie otrzyma leczenia, z czasem ZCN może prowadzić do poważnego bólu

i drętwienia palców, dłoni i ramienia. Osoba, która podejrzewa, że może mieć ZKC, powinna skonsultować się z lekarzem, gdyż wczesna diagnoza i właściwe leczenie mogą pomóc w szybszym przyniesieniu ulgi i uniknięciu powikłań.

 

Jeśli wyżej opisane objawy dotyczą Ciebie, rekomendujemy skontaktować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Hydrodekompresja nadgarstka to metoda, która przynosi ulgę od razu, więc zanim zdecydujesz się na operację, warto spróbować tej procedury medycznej.

aktualności

umów wizytę do specjalisty

Centrum Rehabilitacji