Kinesis – Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii w Radzyminie

Fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych

Fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych

Zabieg lub operacja chirurgiczna to zaledwie początek drogi do sprawności po urazie ortopedycznym. To dzięki odpowiedniej rehabilitacji możliwy jest powrót pacjenta do formy na różnych płaszczyznach. Dzięki fizjoterapii mięśnie, ścięgna i kości stopniowo angażowane są  do działania, a w efekcie często wracają do kondycji sprzed urazu. Rezygnując z opieki profesjonalnego fizjoterapeuty, można przekreślić szansę na powrót do zdrowia i stylu życia sprzed wypadku. Na czym polega fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych?

Zabieg ortopedyczny i zadania rehabilitacji

Zabiegi i operacje ortopedyczne wiążą się zwykle z ingerencją zarówno w układ kostny, jak i w tkanki miękkie. Często powoduje to dodatkowe dolegliwości odczuwane przez jakiś czas po zabiegu. Zmniejsza się zakres ruchu, pojawia się ból, co z kolei obniża samopoczucie pacjenta oraz jego poczucie sprawczości, ponieważ często wymaga on wtedy pomocy nawet przy prostych codziennych czynnościach. Na tym etapie, zwłaszcza po operacjach chirurgicznych, ma zastosowanie rehabilitacja profilaktyczna, której zadaniem jest zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym oraz oddechowo-krążeniowym.

Kolejnym etapem jest rehabilitacja właściwa, której celem jest przede wszystkim odbudowa masy mięśniowej oraz przywrócenie funkcji narządów ruchu. Tutaj zwykle wkracza fizjoterapia. Podobnie jak w przypadku dopasowania rodzaju zabiegu do konkretnego urazu, fizjoterapię również ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby i kondycję danego pacjenta. Ćwiczenia wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty mają za zadanie przywrócić sprawność ruchową na tyle, na ile jest to możliwe w konkretnym przypadku. Dlatego tak ważna jest profesjonalna opieka, regularność i odpowiednia intensywność zaleconych ćwiczeń.

Fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych

Pierwszym krokiem jest dopasowanie terapii do potrzeb pacjenta. Zanim jednak to się stanie, fizjoterapeuta zapoznaje się z historią urazu oraz wdrożonym leczeniem. Na tej podstawie ustala rodzaj terapii, dobiera ćwiczenia i ich intensywność.

W fizjoterapii ortopedycznej po różnego rodzaju zabiegach wykorzystuje się między innymi:

 

Fizjoterapia ma ogromne znaczenie w procesie powrotu do sprawności po przebytych zabiegach ortopedycznych. Dzięki niej tkanki szybciej się regenerują, co z kolei wpływa na stopniową poprawę funkcji narządów ruchu. Jak każda terapia wymaga ona czasu i wysiłku, ale nie warto z nią zwlekać. Im szybciej rozpoczęta, tym większe szanse na powrót do maksymalnej możliwej sprawności, samodzielności i ogólnego komfortu życia. To dzięki fizjoterapii, nawet po poważnym urazie, możliwy jest powrót pacjenta do aktywnego życia zawodowego. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą fizjoterapii w Centrum Rehabilitacji Kinesis w Radzyminie!