Kinesis – Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii w Radzyminie

Hirudoterapia

Hirudoterapia

Hirudoterapia jest jedną z najstarszych metod leczenia w historii ludzkości. Opiera się na wykorzystaniu terapeutycznym niektórych gatunków pijawek. We współczesnej hirudoterapii wyróżnia się ponad 20 metod pracy przy z pijawkami lekarskimi, pozwalających na zlokalizowanie punktów hirudoterapeutycznych przy wielu chorobach i dolegliwościach. Najczęstsze metody hirudoterapii to:

Hirudokompleksoterapia FRSc – to kompleksowa terapia pijawką lekarską, która łączy w sobie hirudokompleksoterapię z medycyną manualną FRSc. Technologia opiera się na aktualnych badaniach naukowych. Do tej formy terapii niezbędna jest doskonała znajomość organizmu ludzkiego, anatomii, fizjologii i biochemii. Istotna jest również umiejętność analizy wyników badań, między innymi krwi i moczu. Prowadzenie tej formy hirudoterapii wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego powinna być ona wykonywana wyłącznie przez osoby z wykształceniem medycznym. Ponieważ jest to terapia najbardziej kompleksowa, w naszym Centrum Rehabilitacji Kinesis w Radzyminie proponujemy leczenie pijawkami właśnie tą metodą.

Hirudokompleksoterapia – podobnie, jak hirudokompleksoterapia FRSc, ten rodzaj terapii wymaga wiedzy na temat budowy i funkcjonowania organizmu, dlatego powinni ją prowadzić wyłącznie przedstawiciele zawodów medycznych. Terapia opiera się na wykorzystaniu substancji produkowanych przez pijawki do poprawy funkcji tkanek i narządów, a także hamowania procesów starzenia. Hirudokompleksoterapia doskonale sprawdza się również w profilaktyce wielu chorób.

Miejscowe leczenie schorzeń – ta metoda hirudoterapii opiera się na miejscowym działaniu pijawek na zmienione chorobowo miejsca, tkanki czy układy. Pijawki stosowane są w miejscu schorzenia. Często wykorzystywane są w takich dziedzinach medycyny, jak transplantologia i ortopedia, a także w stanach po ostrych urazach. Miejscowo za pomocą pijawek można również leczyć chorobę zakrzepową oraz zaawansowaną cukrzycę i spowodowane nią zmiany. Ważne, by terapia prowadzona była wyłącznie w gabinetach doświadczonych hirudoterapeutów medycznych i była poprzedzona wnikliwą diagnostyką. Leczenie za pomocą pijawek przez osoby bez kwalifikacji i doświadczenia może bowiem spowodować zaostrzenie objawów i pogorszenie stanu pacjenta.

Hirudohemoterapia – opiera się na wykorzystaniu tych punktów i stref w ludzkim ciele, za pomocą których można szybko wprowadzić związki produkowane przez pijawki do organizmu. Taka forma leczenia przynosi pożądane efekty dosyć szybko. Pod warunkiem, że pijawki będą przykładane przez specjalistę z zakresu hirudoterapii, który doskonale zna mapę ludzkiego ciała i miejsca, gdzie należy je zastosować.

Hirudoneuroterapia – polega na wykorzystaniu działania hirudozwiązków na układ nerwowy. Znając miejsca, z których wychodzą poszczególne drogi oraz włókna nerwowe, można wpływać na działanie narządów i obszarów znajdujących się w głębi ciała.

Hirudorefleksoterapia – to metoda, która łączy leczenie pijawkami z akupunkturą wykorzystującą aktywne punkty na mapie ludzkiego ciała.

Właściwości terapeutyczne pijawek

Skuteczność lecznicza pijawek wynika z obecności hirudozwiązków znajdujących się w ich ślinie. Podczas zabiegu są one uwalniane do układu krwionośnego i rozprowadzane po całym organizmie. Pijawki mają duże właściwości regeneracyjne, dzięki czemu są skuteczne w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca, toczeń, egzema, cellulit, a także trudno gojące się rany cukrzycowe czy zmiany związane z zakażeniem gronkowcem. Posiadają w ślinie także substancje przeciwzakrzepowe, które pomagają w leczeniu zakrzepicy, a także mają spore znaczenie w profilaktyce tej choroby.

Hirudozwiązki znajdujące się w ślinie pijawek mają również działanie obniżające ciśnienie krwi, działają przeciwmiażdżycowo, zmniejszają zmiany żylakowe, kompleksowo poprawiając funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Co więcej, zawierają szereg substancji przeciwzapalnych, które nie tylko ułatwiają gojenie się ran, ale też hamują rozprzestrzenianie się czynników zapalnych w całym organizmie. Warto podkreślić, że terapia pijawkami to jedyny sposób na niechirurgiczne zmniejszenie żylaków i udrożnienie naczyń powyżej miejsca, w którym powstał żylak. Bardzo dobre efekty daje też wykorzystanie pijawek u chorych cierpiących na choroby płuc i oskrzeli.

Hirudoterapia poprawia również funkcjonowanie układu odpornościowego, ograniczając podatność na liczne choroby infekcyjne. Co więcej, substancje znajdujące się w ślinie pijawek wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Lista chorób i dolegliwości, w jakich może pomóc hirudoterapia jest długa – warto z niej skorzystać szczególnie wtedy, gdy konwencjonalne leczenie nie przynosi pożądanych efektów.

Wskazania do przeprowadzenia hirudoterapii

Wskazania do hirudoterapii obejmują choroby i dolegliwości ze strony różnych układów w organizmie:

  • Choroby układu krążenia – zbyt wysokie lub za niskie ciśnienie krwi, popękane naczynka i żylaki, hemoroidy, krwiaki, zakrzepy i zapalenia żył.
  • Choroby neurologiczne – rwa kulszowa, migrena, paraliże nerwów oraz neuralgie, udary niedokrwienne, miażdżyca mózgu, wstrząs mózgu, depresja i choroby związane z obniżonym poziomem serotoniny, a także profilaktycznie w chorobach wieku podeszłego, takich jak demencja i choroba Alzheimera.
  • Choroby układu moczowo-płciowego – zapalenie dróg moczowo-płciowych, przerost prostaty, nadmierne oddawanie moczu, zapalenie cewki moczowej, problemy ze wzwodem i potencją.
  • Choroby układu oddechowego – astma oskrzelowa, zapalenie płuc i oskrzeli, infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych, włóknienie płuc, gruźlica płuc, zaburzenia oddechowe po przebytym COVID.
  • Choroby i dolegliwości skóry – łuszczyca, trądzik, egzema, atopowe zapalenie skóry, blizny różnego pochodzenia, ropne zapalenie skóry, wrzody, cellulit, trudno gojące się rany po operacjach plastycznych i zabiegach kosmetologicznych.
  • Choroby oczu – zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, choroby soczewek i tęczówek, zapalenie nerwu wzrokowego, skurcze akomodacji.
  • Choroby kardiologiczne – niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, stan po przebytym zawale, zapalenie mięśnia sercowego.

Wskazania do zastosowania hirudoterapii to także reumatyzm i reumatoidalne zapalenie stawów, bóle kręgosłupa o różnym pochodzeniu, zapalenie mięśni i stawów, stan po urazach: złamaniach, zwichnięciach, krwiaki i obrzęki, także pooperacyjne. Leczenie pijawkami zalecane jest również w wielu chorobach układu pokarmowego, chorobach ginekologicznych, laryngologicznych, a także stomatologicznych.

Przeciwwskazania

Hirudoterapia korzystnie wpływa na leczenie dziesiątek chorób i dolegliwości, jednak istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania. Jednym z nich jest ciąża – stosowanie pijawek w trzecim trymestrze może zakończyć się przedwczesnym porodem. Z hirudoterapii nie mogą korzystać również osoby chore na hemofilię oraz nowotwory, jest bowiem duże ryzyko rozsiania komórek nowotworowych po całym organizmie.

Oprócz bezwzględnych przeciwwskazań, istnieją również przypadki, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania hirudoterapii. Należą do nich: alergie na ukąszenia owadów, niedociśnienie na poziomie poniżej 60/80, anemia, miesiączka, przyjmowanie leków z grupy antykoagulantów, krwawienia z przewodu pokarmowego, nadżerki żołądka, zaawansowana zakrzepica żył głębokich. Należy również zachować ostrożność u pacjentów z chorobami psychicznymi – stosowanie hirudoterapii wymaga pełnej zdolności do decydowania o sobie lub zgody prawnego opiekuna.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg hirudoterapii nie jest skomplikowany i mocno inwazyjny, co jednak nie oznacza, że można wybrać się na niego z marszu. Potrzebne są przygotowania, o których warto pomyśleć co najmniej kilka dni przed wizytą. Na pierwszy zabieg koniecznie trzeba zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną, aktualne badania krwi (zrobione nie wcześniej niż 5 dni przed zabiegiem). W niektórych przypadkach hirudoterapeuta może poprosić o wykonanie dodatkowych badań.

Przed zabiegiem nie należy zwiększać dawek lub rezygnować ze stale przyjmowanych leków. Trzeba również poinformować hirudoterapeutę o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Do zabiegu należy również przygotować ciało. Konieczne jest usunięcie włosów z miejsca zabiegu – można je ogolić lub przyciąć włoski na długość maksymalnie 3-4 mm. Przed zabiegiem należy umyć ciało bezzapachowymi kosmetykami i nie stosować żadnych preparatów o intensywnym zapachu. Może on zniechęcić pijawki do pracy i sprawić, że zabieg nie przyniesie efektów. Na zabieg należy założyć lekkie i przewiewne ubrania – opatrunek po zabiegu może zajmować sporo miejsca i utrudniać zakładanie obcisłej odzieży.

W dniach poprzedzających terapię trzeba pić dużo wody, aby odpowiednio nawodnić organizm. Ważna jest również zdrowa i pełnowartościowa dieta. W czasie hirudoterapii nie należy stosować głodówek ani diet odchudzających. Na co najmniej dobę przed zabiegiem z użyciem pijawek obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Na cenzurowanym są również kawa i napoje energetyczne, które podnoszą ciśnienie krwi.

Przebieg zabiegu pijawkami

Jeśli jesteś zdecydowany na hirudoterapię, zachęcamy do skorzystania z oferty Centrum Kinesis w Radzyminie. Sam zabieg trwa około 60 minut. W cenę zabiegu wliczonych jest wykorzystanie 5 pijawek. Podczas pierwszego zabiegu, niezależnie od miejsca schorzenia, z którym pacjent przyszedł, pijawki przystawia się do brzucha w okolicy pępka. Dopiero podczas kolejnych sesji są przystawiane do innych miejsc. Zdarzają się miejsca, w których pijawki działają krócej – kilkanaście minut, a także takie, w których potrzebują one 2 godzin.

Czas trwania zabiegu nie zawsze da się dokładnie określić. Podobnie jest z liczbą pijawek używanych podczas jednej sesji. Jest ona uzależniona od budowy ciała pacjenta, schorzenia i stopnia jego nasilenia, stanu ogólnego, a także chorób towarzyszących.

Każdy zabieg hirudoterapii zaczyna się od wywiadu z pacjentem, diagnostyki oraz zapoznania się z wynikami aktualnych badań. Pacjenci z nadciśnieniem i chorobami kardiologicznymi mają dodatkowo mierzone ciśnienie przed każdym zabiegiem. Po wywiadzie i analizie badań hirudoterapeuta ustala miejsce przystawienia pijawek, ich liczbę oraz czas trwania sesji. Następnie oczyszcza miejsce zabiegowe wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie. Kolejnym krokiem jest przyłożenie pijawek, które na początku mogą powodować dyskomfort. Szybko jednak mija dzięki znieczulającym właściwościom hirudozwiązków.

Po zakończonym zabiegu pijawki są zdejmowane, a miejsce zabiegu opatrywane trzema warstwami opatrunku. Nie należy go zdejmować przez co najmniej dobę po wyjściu z gabinetu hirudoterapeuty.

Po zabiegu

Po każdej sesji hirudoterapii pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń, dzięki czemu terapia będzie przebiegała bez powikłań i niepotrzebnych komplikacji.

Nie zdejmuj opatrunku przed upływem 24 godzin – miejsce, w którym żerowały pijawki, musi mieć czas na wytworzenie skrzepu i zapoczątkowanie procesu gojenia.

Ostrożnie zdejmuj opatrunek – po 24 godzinach można delikatnie odkleić plastry, starając się zdjąć opatrunek w taki sposób, by nie naruszyć skrzepu i nie otworzyć rany. Jeśli się ona sączy, należy nałożyć mniejszy opatrunek na kolejne 24 godziny. Rankę odkażamy preparatem Octenisept bądź wodą utlenioną. Jeśli pojawia się uczucie swędzenia, warto zażywać wapno i smarować miejsce po zabiegu maścią z hydrokortyzonem.

Zrób zdjęcie rany – najlepiej w dużym przybliżeniu. Będzie potrzebne do dalszej diagnostyki i ustalania kolejnych etapów terapii.

Nie drap ranek po pijawkach – nawet, jeśli bardzo swędzą. To prosta droga do powstania trudno gojącej się infekcji i trwałych blizn.

Pacjenci po zabiegu hirudoterapii powinni prowadzić oszczędny tryb życia, nie wykonywać ciężkich prac, nie uprawiać intensywnie sportu. Niewielki ruch jest jednak wskazany, gdyż skraca czas krwawienia z rany i przyspiesza proces gojenia. Po zabiegu należy przyjmować wszystkie dotychczasowe leki w regularnych dawkach, nie należy ich ani zmniejszać, ani zwiększać. Podobnie, jak przed zabiegiem, także po nim nie należy pić alkoholu, kawy i napojów energetycznych. Warto jeść pełnowartościowe posiłki i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Trzeba też unikać ostrych przypraw, które mogą powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i większe krwawienie po sesji hirudoterapii.

Jeśli szukasz specjalisty w zakresie leczenia pijawkami, zapraszamy do naszego centrum rehabilitacji! W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.