Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest najczęściej uszkadzaną struktura w stawie kolanowym. Najczęściej zerwaniu ACL towarzyszą uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz naderwanie więzadła pobocznego piszczelowego, co razem znacząco zmniejsza stabilność stawu kolanowego.
Przez wiele lat był to uraz w przypadku którego uważano, że konieczny jest zabieg rekonstrukcji więzadła. Ostatnio obserwuje się dużo badań które wskazują na to, że odzyskanie stabilności kolana można uzyskać za pomocą dobrze prowadzonej fizjoterapii.
Składa się na nią szereg technik manualnych oraz trening siłowy przywracający siłę mięśniową.
Terapia w przypadku zerwania ACL i próby jego leczenia zachowawczego jak i po rekonstrukcji więzadła jest procesem długim, który wymaga ścisłej współpracy Pacjenta i Terapeuty. W obu przypadkach fizjoterapia daje możliwość powrotu do pełnej sprawności i uprawiania sportu.
Dzięki ścisłej współpracy z fizjoterapeutą powrót do pełnej sprawności może nastąpić już nawet po kilku miesiącach. Rehabilitację po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego możemy podzielić na kilka etapów:
ETAP 1 – Okres rekonwalescencji ETAP 2 – Rozszerzenie zakresu ruchu ETAP 3 – Uzyskanie pełnego zakresu ruchu ETAP 4 – Powrót do pełnej sprawności
Zapraszamy do naszego Centrum Rehabilitacji K-I-N-E-S-I-S w którym przy współpracy z najlepszymi specjalistami i sprawnie i szybko będziecie mogli przejść od etapu 1 do etapu 4. A może nawet obędzie się bez konieczności zabiegu rekonstrukcji ACL. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego a niezwłocznie odezwiemy się i ustalimy dogodny termin wizyty.